Przemysław Trust Truściński

Urodzony 15 grudnia 1970 roku w Siedlcach. Absolwent Wydziału Grafiki Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi w 1993 roku. Członek Stowarzyszenia Twórców "Contur". Uczestniczył w ponad stu wystawach (m.in. we Frankfurcie, Paryżu, Angouleme – europejskiej stolicy komiksu, w przełomowej ekspozycji „Współczesny komiks polski 1991 - 1997", "Apokalipsa: What the Hell?!" inSPIRACJE, Szczecin 2012 oraz w słynnej aranżacji parateatralnej „Misterium"(Stary Teatr Grand Hotelu, Łódź - w ramach 23. MFKiG). Także lista czasopism, z którymi współpracował lub współpracuje jest imponująca (wymieńmy choćby kilka z nich: Gazeta Wyborcza, Machina, Newsweek, Playboy, Nowa Fantastyka, AQQ, Przekrój). Jako doświadczony twórca dzieli się swoją wiedzą podczas warsztatów komiksowych, organizowanych w kraju i poza granicami. Znany jest też z ogromnej inicjatywy animatora działań związanych z kulturą, a przede wszystkim komiksem („Komiks kontra AIDS”, „Projekt 44” dla Muzeum Powstania Warszawskiego, współtwórca prezentacji miasta Warszawy, podczas ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury).

truscinski_trust_przemyslaw_adios_1992_oryginal.jpg  truscinski_trust_przemyslaw_grunwald_playboy_2008_oryginal.jpg

Uznany za jednego z najwybitniejszych współczesnych rysowników komiksu. Dla wielbicieli gier fantasy znany jako projektant wizerunku Wiedźmina Geralta. Kolejna z zaprojektowanych przez niego postaci - jakże odmienna - to Wokulski dla Centrum Nauki Kopernik. Zresztą Trust (znany pod takim właśnie pseudonimem) swoją twórczość traktuje wielopoziomowo. Jest wszechstronny. Oprócz komiksu zajmuje go reklama (współpraca z największymi koncernami światowymi jak Pepsi czy Alfa Romeo), ilustracja (m.in. „Miejska Powieść Odcinkowa” dla Teatru Nowego w Warszawie), projekty okładek płyt („NO! NO! NO!”), artystyczne projekty okazjonalne (kostki Berlin 2009 na 20. rocznicę zburzenia muru berlińskiego), malarstwo (mural dla Muzeum Powstania Warszawskiego).

truscinski_trust_przemyslaw_dezerter_okladka_2013_oryginal.jpg

Opisujący charakterystykę jego stylu fragment tekstu kuratora W. Łowickiego z katalogu wystawy „Apokalipsa mistrzów komiksu” z 2012 roku zorganizowanej w Galerii 13muz przy Muzeum Narodowym w Szczecinie: (…) „Jego grafiki mocno oddziałują nie tylko poprzez perfekcyjnie konstruowane, choć przerażające pejzaże, ale także poprzez treść, odczytywaną mimowolnie przez podświadomość. Kiedy przed oczami mamy oprawione w ozdobne ramy oryginalne szkice artysty, z boku, z obu stron, spoglądają na nas ogromne czarno – białe wizje. Przygniatają nas nie tylko swoimi rozmiarami, lecz przesłaniem nieuchronności tego co niechciane, nieuchronności śmierci, a nawet szaleństwa. Nie ma rzeczy dobrych, nie ma rzeczy złych. Jest tylko paraliżujący strach, który nie stanowi jednak alternatywy dla poczucia bezpieczeństwa. Ma się wrażenie, że to jedyna cecha świadomości, a tym samym najwyższy wymiar. Sacrum. To dar od nieznanego, bezimiennego stwórcy, który właśnie zapadł w sen, zapomniawszy o swoim dziele. I pytaniem bez odpowiedzi staje się zdanie: czy na pewno śni? A może i jego samego dogoniła już śmierć?”

Prace tego artysty można kupić tutaj.

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria