Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej - informacje ogólne

Od kilkunastu lat Łódź nazywana jest polską stolicą komiksu. Dzieje się tak za sprawą odbywającego się tutaj od 1991 roku festiwalu komiksu oraz niezwykle prężnego środowiska twórców, badaczy i entuzjastów tego gatunku. Podobne ośrodki europejskie, takie jak chociażby Bruksela, Angoulêeme we Francji czy Amadora w Portugalii mają swoje centra komiksu. W Łodzi również zaczęło funkcjonować (w strukturach instytucji „EC1 Łódź – Miasto Kultury”) Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które odpowiada na te zapotrzebowania na naszym polskim gruncie. Działają tam i przygotowują podwaliny pod rozwój komiksowego centrum ludzie ściśle związani z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier, czyli Adam Radoń (dyrektor Festiwalu), Piotr Kasiński, Katarzyna Tośta, Joanna Birek, Ewa Stępień, Mariusz Dziarmaga, Marta Zawada oraz piszący te słowa, Wojciech Łowicki, odpowiedzialny za część muzealną i ekspozycyjną.

To ważny moment w historii komiksu, ale i historii muzealnictwa. Takiej ekspozycji dotąd nie było. To zatem pierwsze (istotne pod względem merytorycznym i dydaktycznym) miejsce, gdzie przechowuje się, udostępnia i zabezpiecza dla przyszłych pokoleń komiksowe dzieła, a co za tym idzie opracowuje naukowo historię gatunku i pracuje nad jego popularyzacją w kraju i poza granicami. W budynku znajdować się będą m.in. przestrzenie wystaw stałych i czasowych, sale warsztatowe, czytelnie, sale spotkań, sale poświęcone historii komiksu i gier.

ckini_wizualizacja_1.jpg ckini_wizualizacja_2.jpg ckini_wizualizacja_3.jpg

Centrum już zaczęło pozyskiwać (bezpośrednio od autorów albo od ich spadkobierców bądź kolekcjonerów) konkretne prace i pamiątki po artystach. Natomiast dzięki ogromnym środkom pozyskanym w ramach projektu "Rozbudowa i promocja kolekcji komiksu polskiego dla Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej" (Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury) nastąpiła znacząca rozbudowa kolekcji oryginalnych plansz mistrzów komiksu polskiego. Do dotychczasowej kolekcji prac (m. in. Papcia Chmiela, Tadeusza Baranowskiego, Szarloty Pawel-Kroll, Andrzeja Janickiego, Marka Szyszko, Wacława Drozdowskiego, Stanisława Ibis-Gratkowskiego) doszło kolejne ponad pięćdziesiąt prac wybitnych polskich twórców (wśród nich Janusza Christy, Bogusława Polcha, Zbigniewa Lengrena, Mariana Walentynowicza, Andrzeja Nowakowskiego, Mieczysława Wiśniewski, Jerzy Skarżyński, Kazimierz Grus, Przemysław Truściński, Tomasz Lew Leśniak, Edward Lutczyna, Krzysztofa Gawronkiewicza, Tadeusza Raczkiewicza, Michała „Śledzia” Śledzińskiego).

logo_mkidn_kolor.jpg

Galeria ma stanowić najważniejszy na kulturalnej mapie kraju (i Europy) punkt ogniskujący polskich twórców (wszystkich pokoleń) wraz z ich dorobkiem, a w planach jest zdobycie przykładów wszystkich istotnych dzieł w historii polskiego komiksu.

Wojciech Łowicki

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria