Henryk Jerzy Chmielewski

Urodzony w 1923 roku. Zmarł w roku 2021. Były żołnierz AK. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W czasach pokoju odznaczony przez dzieci Orderem Uśmiechu. Najbardziej rozpoznawalny polski twórca komiksu. Znany szerzej jako Papcio Chmiel, autor przygód Tytusa, Romka i A'Tomka. Pierwsze odcinki pojawiły się w "Świecie Młodych" w roku 1957. Od tego czasu bohaterowie towarzyszą nieprzerwanie wielu pokoleniom czytelników, a autor wymyśla wciąż nowe historie. Doczekały się one wielokrotnych wznowień. Powstały na ich kanwie gry komputerowe, słuchowiska, sztuki teatralne, filmy, liczne gadżety i opracowania naukowe. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi corocznie wręcza się nagrodę im. Papcia Chmiela "Za zasługi dla polskiego komiksu". W Muzeum Okręgowym w Toruniu, w dziale komiksu polskiego, przechowywane są również jego oryginalne, unikalne prace.

W trudnych dla komiksu czasach peerelu autor musiał zgadzać się na dyrektywy partyjne odnośnie treści komiksu. Choć, trzeba przyznać, że nie zawsze. Z korespondencji między nim, a wydawnictwami dowiadujemy się, że wiele razy Papcio Chmiel jednak odmawiał, pod groźbą zaprzestana rysowania dalszych części! A chodziło o upolitycznienie (dosłownie) treści. Chłopcy mieli nieść sztandar propagandy PRL-u: pomagać komunistycznym partyzantom, zionąć nienawiścią do rasistowskiej Afryki Południowej, wyzwolić murzyńskiego chłopca z rąk amerykańskich białych prześladowców, itd, itp. Jednak, dzięki dużej popularności bohaterów i uporowi Papcia, dochodziło do ugody. I tak powstało kilkadziesiąt książeczek (pokazywanych wcześniej w odcinkach w "Świecie Młodych").

Problem z cenzurą pojawił się również w czasach nam współczesnych, przy okazji wydania XXVI księgi przygód "Tytusa, Romka i A'Tomka". Był to jednakże problem innego typu. Tym razem chodziło o kwestie obyczajowe. Pojazd, którym podróżowali bohaterowie (lovelot), napędzany był falami erotycznymi. Gdy uprawiano miłość (zastępczo przewożono na pokładzie stadko królików), silnik zwiększał moc. Papcio, znów uparty, zmienił wydawcę. Cóż, wolność słowa, wolność wyboru!

Od 2011 roku po Polsce wędruje wystawa prezentująca historię komiksu o Tytusie pt. "Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka".

Głośna była również sprawa sądowa w związku z próbą zawłaszczenia oryginałów do księgi XIV przygód TRiA.

tria_III_1968.jpg  baum_daniel_portret_papcia_chmiela.jpg

Prace tego artysty można kupić tutaj.

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria