"Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka"
Fragmenty prologu wystawy:
Są dwie wersje narodzin postaci Tytusa. Jedna opowiada o rozlanej plamie tuszu ("ty - tusz"), która autorowi skojarzyła się z postacią szympansa. W drugiej natomiast poznajemy Tytusa jako małpkę doświadczalną. Był to komiks pt. "Romek i A'Tomek", traktujący o podróży w kosmos. I w tej właśnie historii nasz człekokształtny kolega zadebiutował w drukowanym magazynie.
Ale nie było łatwo. Trzeba pamiętać, że czasy te były dla komiksu wyjątkowo trudne. Połowa lat 50. XX wieku. Środek ery komunizmu, którego założenia odnośnie kultury, odrzucały komiks jako brudny ideowo i niemoralny owoc zgniłego kapitalizmu. […] Nie dziwi więc sytuacja, kiedy redaktorzy "Świata Młodych" - harcerskiej gazety, płynącej "z prądem" wytycznych Partii, unikali publikowania […] historyjek obrazkowych. W końcu, w 1957 roku nadarzyła się uzasadniona okazja. Wtedy właśnie ZSRR wystrzelił pierwszego Sputnika w kosmos. A już rok wcześniej redaktor Chmielewski narysował 10 odcinków komiksu o tematyce kosmicznej. Schował je oczywiście do szuflady. Teraz była szansa. Wszystko pasowało: i kosmos, i zwierzę doświadczalne (jak słynna, wystrzelona zaraz później, suka Łajka). Ale bohater Chmielewskiego był – niestety - małpą (choć w części już uczłowieczoną)... Czy to wypada?
Zdecydowano się, choć ze strachem, na druk. Czytelnicy zasypali redakcję listami o ciąg dalszy. A podobno i dziesięcioletni syn ważnego członka Wydziału Prasy KC PZPR również wstawił się za Tytusem. Zatem - udało się! […]’’
Wystawa jest opowieścią o fenomenie jednego komiksu, stworzonego przez mistrza tego gatunku, Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Od początku swego powstania, czyli od roku 1957, bohaterowie nieprzerwanie towarzyszą kolejnym pokoleniom czytelników. Wystawa więc będzie również swoistą 'podróżą w czasie', dla tych którzy wychowywali się na tychże historyjkach. A jest ich naprawdę wielu! O czym świadczy chociażby frekwencja na kolejnych edycjach tej wystawy.
Wystawa "Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka" ma za zadanie ukazać postacie z komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego jako nie tylko papierowe, lecz również niemalże rzeczywiste, które w ciągu wielu lat zmieniały się wraz z przeobrażeniami cywilizacyjno-społecznymi, ale też i politycznymi. Ukazać jako bohaterów nie tylko komiksu, ale też jako ikony z dziecięcych marzeń i pragnień: przygody, podróży, czy po prostu zabawy. Przecież dla wielu z nas Tytus i jego dwójka przyjaciół żyją, tuż obok, na sąsiednim podwórku. Wystarczy otworzyć którąś z książeczek i już świat rzeczywisty zamienia się w komiksowy, a komiksowy w rzeczywisty. Wystarczy odrobinka wyobraźni. I to właśnie jest piękne.
O tym jak autor wystawy wspomina znajomość z Papciem Chmielem i jego twórczością można poczytać TUTAJ.
Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.
Premiera wystawy miała miejsce w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie.
Przykładowe dedykacje dla widzów wystawy
Pełen tekst autorski i przykładowe ilustracje w wysokiej rozdzielczości (do wykorzystania w katalogu/folderze) dostępne po zarezerwowaniu wystawy.
Na wystawie zaprezentowano eksponaty pochodzące z kolekcji prywatnych (m.in. dra Tomasza Marciniaka i dra Marcina Jaworskiego), a także archiwum Papcia Chmiela oraz zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej UMK w Toruniu. Wszelkie prawa zastrzeżone.