"Religia według komiksu"

tria_XI_1977.jpgzycie_jezusa_chrystusa_1981.jpgsatrapi_marjane_persepolis_the_story_of_a_childhood_2007.jpgwalentynowicz_marian_o_smoku_wawelskim_1976.jpgchrista,_janusz_kajko_i_kokosz_zloty_puchar.jpgtartaglione_john_the_life_of_pope_john_paul_II_marvel_1982.jpg

Wszyscy, cały świat, a z pewnością i cały wszechświat obraca się wokół spraw religii, tradycji, czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są potomnym przez nieskończoną ilość pokoleń. Jedni  wierzą i składają modły do Tego, inni znów Tamtego Boga. A jeszcze inni wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu „sił wyższych”. Ale zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. Twórcy komiksu wyjątku nie stanowią.

Dzięki tej wystawę zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach ich mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraźni komiksowych artystów, którzy, czerpiąc z tradycji i historii, starają się tworzyć rzeczy uniwersalne.

     larry_gonick_historia_swiata_w_obrazkach_kije_i_kamienie_1990.jpg  leśniak_tomasz_jez_jerzy_egzorcysta_2003.jpg  tria_IX_1974_2.jpg 

Przedstawiciele nurtu s-f zaprezentują wizje innych światów i innych nieistniejących (choć, kto wie…) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, która to szykanowała postacie związane z Kościołem. Nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90., który pokazuje nad wyraz nieprzychylny obraz kleru. A przecież była to - cytując socjologa kultury dr Tomasza Marciniaka - reakcja na odczuwalną, szczególnie przez młodzież, ówczesną ingerencję Kościoła katolickiego w prawie wszystkie sfery życia społecznego.

Będą też i niespodzianki - dedykacje skierowane do widzów, specjalnie na tę okazję przygotowane plansze, które będzie można również podziwiać na ekspozycji.

polch_boguslaw_ludzie_i_potwory_1984.jpgwroblewski_jerzy_hernan_cortes_i_podbój_meksyku_1986.jpgnowakowski_andrzej_doman_ksiezniczka_wanda_1987.jpgwyrzykowski_krzysztof_1979_papież_jan_paweł_II_2009.jpgwyrzykowski_krzysztof_ksiadz_jerzy_popiełuszko_cena_wolnosci.jpg   

Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.

Premiera wystawy miała miejsce w Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach.

Fotorelacja

Pełen tekst autorski i przykładowe ilustracje w wysokiej rozdzielczości (do wykorzystania w katalogu/folderze) dostępne po zarezerwowaniu wystawy.

Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria