"Podróże małe i ...duże"

baranowski_tadeusz_skąd_się_bierze_woda_sodowa.jpgtria_IX.jpgwróblewski_jerzy_binio_bill.jpgwróblewski_jerzy_polak_w_kosmosie.jpgżycie_jezusa_chrystusa.jpg

Wszyscy – mali i duzi – uwielbiają wakacje. A jak wakacje to czas podróży! Dzieci z utęsknieniem wyczekują końca czerwca, kiedy zaraz po odebraniu świadectw chowają podręczniki w najciemniejsze zakamarki pokoju. Tornister zamieniają na plecak i rzucają się w wir wakacyjnej przygody. Dorośli również przez cały rok planują urlopy, czekając na odpowiedni czas. Dla większości jest to sezon letni, ale i zima ma swoje uroki – narty, sanki lub snowboard.

Podróże służą nie tylko przemieszczaniu się z punktu A do punktu B. To również wyprawy badawcze, naukowe, niekoniecznie służące li tylko przyjemności, ale przede wszystkim dające ludzkości wiedzę, pozwalającą z kolei na rozwój tak ważnych dziedzin jak medycyna, fizyka czy biologia. Ludzkość wędrowała od samego początku jej stworzenia. Co zresztą było motorem napędowym rozwoju cywilizacji, zwłaszcza techniki. Człowiek wędrował niekiedy wiele setek mil, by znaleźć lepsze miejsce do życia. Z czasem zaczął wykorzystywać do tego udomowione zwierzęta. Doskonale przydatne okazały się konie i osły, zwłaszcza ich mieszanka – muł – silny i odporny na najtrudniejsze nawet warunki. Wszystko jednak ‘stanęło na głowie’ po wynalezieniu koła. Jak ważne było to odkrycie możemy obserwować do dziś w każdej niemal sferze życia. Użycie tego kształtu jako elementu nośnego stało się rewolucyjne. Wydarzyło się to aż 5 i pół tysiąca lat temu. Od tego czasu wiele jeszcze wynalazków wydała na świat nieustająca ludzka wyobraźnia: silniki parowe, spalinowe, odrzutowe, elektryczność i rakiety, dzięki którym już dziś jesteśmy w stanie wybrać się w kosmiczną podróż.

      abadzis_nick_lajka_mroja_press_2009.jpg  tria_XVI_1982_3.jpg  tria_II_1967_2.jpg

Na naszej ekspozycji zaprezentujemy wszelkie rodzaje podróży: tych małych i tych dużych. Zobaczymy jaka technologia, jakie wynalazki jej służyły kiedyś, a jakie dzisiaj. Obejrzymy to wszystko w nietypowym ujęciu, bo za pomocą komiksowych kadrów! Oto tylko kilka przykładów haseł, o których będzie mowa i które wraz z komiksowymi ilustracjami oraz popularnonaukowymi komentarzami i ciekawostkami znajdziemy na wystawie: czar czterech kółek, obozy harcerskie, podbój Dzikiego Zachodu, riksza, tratwa, list w butelce, rower, bocianie gniazdo, sanki, motor, „żelazny koń”, harleyowcy, balon, śmigłowiec, parowiec, i jeszcze wiele, wiele innych.

walentynowicz_ i_makuszyński_koziołek_matołek.jpg

Zatem przyjemnej zabawy, no i spełnienia wakacyjnych planów (letnich i zimowych). Może wystawa ta posłuży Państwu za inspirację? Tego życzymy!

Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.

Premiera wystawy miała miejsce w Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie.

Przykładowe plansze cz. 1

Przykładowe plansze cz. 2

Powyższe obrazy prezentujemy w jakości tylko do podglądu. Oryginalna wielkość plansz: 100x70cm.

Pełen tekst autorski i przykładowe ilustracje (do wykorzystania w katalogu/folderze) dostępne po zarezerwowaniu wystawy.

Ekspozycję polecamy w każdym czasie, nie tylko w okresie wakacyjnym.

Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria