Światowy komiks ma ponad sto lat. W ciągu tego czasu dorobił się miana sztuki (popularnej). Co prawda, uznanie go za sztukę miało miejsce w Sądzie Federalnym w amerykańskim Bridgeport, gdzie dnia 2 maja 1969 roku jedenastu ławników stwierdziło, że "komiks jest sztuką". Stało się tak za sprawą niejakiego Morta Walkera, którego darowizna dla pewnej biblioteki, składająca się z oryginalnych rysunków, dopiero po uznaniu ich za sztukę mogła dać mu ulgę podatkową.
Pierwsze prace w stylu komiksowym narodziły się w amerykańskiej prasie. Były to satyry i parodie (stąd nazwa comics) z początku na tematy polityczne i przeznaczone wyłącznie dla dorosłych czytelników. Z czasem jednak poszerzając tematykę zwiększały tym samym spektrum odbiorców.
W naszym kraju komiksy mają podobną proweniencję (również nazwę). Na łamach gazet można było po raz pierwszy ujrzeć satyry polityczne i społeczne opowiedziane tekstem i ilustracją. Według niektórych historyków pierwsze nasze opowieści graficzne znaleźć można już w 1858 roku, czyli wiek tego medium wynosiłby aż 157 lat! Dziś jednak dzieł tych „komiksem” nazwać nie możemy. Pierwsze opowieści obrazkowe zasadniczo różniły się od tego co dziś uważa się za ‘pełnoprawny’ komiks. Nie miały ‘dymków’ czyli wydzielonych konturem przestrzeni, w których umieszcza się wypowiedzi postaci, a co stanowi dziś element rozpoznawalny komiksu na całym świecie. Najważniejsze jednak - co zespala wszystkie istotne cechy tego gatunku - jest to, iż obrazek i tekst muszą się uzupełniać. Tam ilustracja mogła istnieć niezależnie, tak samo jak i umieszczony poza nią (zwyczajowo poniżej) tekst. Zatem poszukując prawdziwego polskiego komiksu, wykorzystującego wszystkie klasyczne cechy tego medium, musimy zatrzymać się na roku 1935, kiedy to w „Małym Dzienniczku” zamieszczono po raz pierwszy taką historyjkę. Wynika z tego, że dziś obchodzimy okrągłą 80. rocznicę jego narodzin.
Nasz polski komiks ma wiele do zaoferowania, a także przecież niemałą i wcale ciekawą historię. O tym opowie nasza wystawa. Wykorzystamy najlepsze, czasem unikalne materiały podparte ciekawostkami i anegdotami związanymi z twórcami i pracą nad ich dziełami. Zdradzimy sekrety mistrzów (tu w większości ujawniane po raz pierwszy!). Pokażemy tę obrazkową sztukę na tle historii naszego kraju. Nie będzie można się nudzić bo za pomocą aranżacji wypełnionych oryginalnymi przedmiotami z minionych epok, przeniesiemy się w czasie aż do lat 30. XX wieku. Następnie wędrować będziemy poprzez całą epokę peerelu aż do współczesności. Znajdzie się też okazja by zrobić sobie pamiątkową fotografię z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem. Ci bohaterowie stworzeni przez Papcia Chmiela towarzyszyć nam będą i oprowadzać nas po całej historii polskiego komiksu.
Zapraszamy więc na ekspozycję „Komiks polski, czyli kolorowa historia obrazków w kadrach”, a tym samym na spotkanie z kapitanami Żbikiem i Klossem, Kajkiem i Kokoszem, profesorkiem Nerwosolkiem, Wiedźminem oraz całą plejadą barwnych postaci.
Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.
Pierwsza edycja wystawy miała miejsce w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Powyższe obrazy prezentujemy tylko w jakości do podglądu. Oryginalna wielkość plansz: 100x70cm.
Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.