"Kreski ekstra mocne, czyli rysunki Marka Raczkowskiego"

    raczkowski_marek_1.jpg   raczkowski_marek_4.jpg   raczkowski_marek_2.jpg   raczkowski_marek_5.jpg   raczkowski_marek_3.jpg

Wystawa dostępna od 2017 r. Zapytaj.

Poniżej fragment tekstu Karola Sienkiewicza (cały tekst na stronie culture.pl)

Marek Raczkowski. Rysownik i satyryk, zajmował się też malarstwem, plakatem i scenografią. Urodził się w 1959 roku w Warszawie.

Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Debiutował jako rysownik "Obserwatora Codziennego" w 1992 roku, potem pracował też dla "Życia Warszawy" i "Życia". Od 1993 roku przez prawie całą dekadę współpracował na stałe z tygodnikiem "Polityka". Od 2003 roku jest stałym rysownikiem tygodnika "Przekrój", obecnie na wyłączność. Laureat nagrody Grand Press (2003) oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej (2004). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Marek Raczkowski jest obecnie najbardziej popularnym rysownikiem satyrycznym w Polsce. Prześcignął już chyba nawet Sławomira Mrożka. Wypracował swój własny, łatwo rozpoznawalny i niepowtarzalny styl, zarówno pod względem rysunku, jak i specyficznego poczucia humoru. Jego wczesne ilustracje były dopracowane w szczegółach, potem stały się bardziej syntetyczne. Dzisiaj operuje grubą kreską i tworzy proste postacie. Juliusz Ćwieluch pisał, że "od postaci dopracowanych, wręcz wypieszczonych, [Raczkowski] przeszedł do maksymalnie uproszczonych ludzików z za dużymi nosami cieszących się całkiem sporą popularnością jak na kraj, w którym duży nos nie wszystkim się podoba".

dwutakt_2016_fotoreportaż_(57).jpgdwutakt_2016_fotoreportaż_(58).jpgdwutakt_2016_fotoreportaż_(94).jpgMarek Raczkowski na Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt w Toruniu.

Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.

Pełen tekst autorski i przykładowe ilustracje w wysokiej rozdzielczości (do wykorzystania w katalogu/folderze) dostępne po zarezerwowaniu wystawy.

Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria