"Cel! Pal! czyli Historia broni i uzbrojenia"

wroblewski_jerzy_tajemnica_zlotej_maczety_sit_1986.jpglesniak_tomasz_jez_jerzy_czlowiek_z_blizna_oryginal.jpgmichalski_jacek_tajemnice_fabrik_bromberg_zin_zin_press_2012.jpgszyszko_marek_wyspa_skarbow_sit_1989.jpgwroblewski_jerzy_nowa_wyspa_skarbow_glob_1988.jpgjezierski_slawomir_kic_pod_grunwaldem_egmont_1998.jpg

„Prezentuj broń! czyli PROLOG” (fragment ze wstępu do wystawy)

Na wystawie przyjrzymy się pewnej niebezpiecznej rzeczy, towarzyszącej człowiekowi od zarania dziejów - w czasach wojen, ale i podczas pokoju. Chodzi mianowicie o "broń". Zobaczymy jak to się zaczęło, w jakich okolicznościach powstała pierwsza i kolejne jej rodzaje. Przewędrujemy w tym celu przez wszystkie epoki. Zajrzymy do jaskiń ludzi pierwotnych, podejrzymy chińskich alchemików, przypadkiem wynajdujących proch, i idąc jego śladem trafimy do średniowiecznej Europy, gdzie panował etos rycerski, kiedy każdy rycerz miał panią swego serca, a swój miecz za przyjaciela. Odwiedzimy muszkieterów, którzy swoją nazwę wywiedli nie od słynnego w ich wykonaniu fechtunku rapierem, lecz od strzelających muszkietów. Będziemy świadkami zwycięstwa Jagiełły pod Grunwaldem, walk polskiej husarii i kawalerii. Wspomnimy tragiczne losy kampanii wrześniowej, ale i będziemy razem z aliantami świętować triumf w Berlinie.

dedykacja_pawel-kroll.jpg

Dowiemy się jaka broń jest najszybsza, najlepsza, najpopularniejsza, a jaka ma szansę być używana w przyszłości. Wszystko to na podstawie ciekawych przykładów, okraszone mnóstwem ciekawostek, a przede wszystkim fragmentami efektownych komiksów najlepszych autorów. Do tego nieco satyrycznego ujęcia tematu, również w wykonaniu mistrzów gatunku. Na ekspozycji również zagadki i niespodzianki!

Zatem życzymy miłego oglądania i dobrej zabawy!

tria_XXIV_1998.jpg  tria_VIII_1973.jpg

Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.

Premiera wystawy miała miejsce w Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie.

Przykładowe plansze cz. 1

Przykładowe plansze cz. 2

Powyższe obrazy prezentujemy w jakości tylko do podglądu. Oryginalna wielkość plansz: 100x70cm.

wroblewski_jerzy_hernan_cortes_kaw_1986_2.jpg

Pełen tekst autorski i przykładowe ilustracje w wysokiej rozdzielczości (do wykorzystania w katalogu/folderze) dostępne po zarezerwowaniu wystawy.

Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria