Tytuł naszej wystawy brzmi „21 wynalazków, które zmieniły świat”. Oczywiście, jak się łatwo domyśleć, takich wynalazków jest znacznie więcej. My zaś zajmiemy się tymi, które w sposób najbardziej spektakularny i trwały, zapamiętane zostały jako przynoszące największe zmiany technologiczne (komputer, broń, koło) albo największe zmiany obyczajowe (bikini, sztuka) lub też zmiany w kulturze popularnej (gitara elektryczna, deskorolka, telewizja). Przyjrzymy się zatem tym wynalazkom, które radykalnie odmieniły sposób życia i takim, które sprawiły go bardziej interesującym.
Każdy z wynalazków opiszemy za pomocą ciekawostek i anegdot, żeby zgodnie z maksymą Papcia Chmiela (autora przygód Tytusa, Romka i A’Tomka), bawiąc i uczyć jednocześnie. Zilustrujemy natomiast przykładami kadrów z komiksów autorstwa mistrzów z kraju i zagranicy (oczywiście również fragmentami z albumów o Tytusie).
Czeka nas zatem zabawa w odkrywanie nowinek z wielu dziedzin i zgłębianie ich tajemnic. Dzięki ekspozycji „21 wynalazków, które zmieniły świat” dowiecie się na przykład ile ton ważył pierwszy komputer, która drużyna piłkarska strzeliła najwięcej goli w jednym meczu oraz jakim niechlubnym rekordem pochwalić się może polski reprezentacyjny bramkarz. Dowiecie się jak można poznać charakter człowieka na podstawie jego stylu pisma i jak brzmiały pierwsze słowa wypowiedziane przez telefon. Poinformujemy, gdzie i jak wysokie kary mogą grozić za noszenie wyjątkowo skąpych strojów kąpielowych i o ile wyższą temperaturę od tej panującej na słońcu, wytwarza wybuch atomowej bomby. Zaskoczymy was odpowiedzią na pytanie, który z wynalazków XX wieku wyprzedził w sondażach lot na księżyc. Dowiecie się dlaczego Mona Lisa z Luwru nie posiada brwi ani rzęs, a który ze współczesnych aktorów nigdy nie korzystał z pomocy dublera. Opowiemy, czym różni się cola sprzedawana w USA, od tej z Unii Europejskiej i czy istniej program telewizyjny dla psów. Będzie się można także dowiedzieć, czy deskorolka przegoni samochód oraz kto wykonał pierwsze na świecie “selfie”.
Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.
Premiera wystawy miała miejsce w Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie.
Powyższe obrazy prezentujemy w jakości tylko do podglądu. Oryginalna wielkość plansz: 100x70cm.
Pełen tekst autorski i przykładowe ilustracje w wysokiej rozdzielczości (do wykorzystania w katalogu/folderze) dostępne po zarezerwowaniu wystawy.
Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.