***
„Tomasz Niewiadomski – Ratman”
Dom Literatury, ul. Roosevelta 17, Łódź
od 2 do 18.10 Wernisaż 19.30
Tomasz Niewiadomski urodził się w 1971 roku. Ukończył z wyróżnieniem Europejską Akademię Sztuk w Warszawie na wydziale grafiki. Od 1991 roku związany z Nową Fantastyką, dla której ciągle tworzy ilustracje i komiksy. We wrześniu 1994 roku narodziła się na jej łamach jedna z najbardziej niezwykłych postaci. Oczywiście chodzi o Ratmana. Ten człowiek-szczur powstał w wyniku połączenia kilku postaci (tak odmiennych od siebie): Profesora X, szczura na którym naukowiec prowadził badania oraz pomagającej w doświadczeniach Myszki Miki. Scenariusze pełne dziwnych, odrealnionych, ale czarujących i zawsze zaskakujących czytelnika historii pisze sam autor lub posiłkuje się piórem takich znakomitości świata komiksu jak Maciej Parowski, czy Grzegorz Janusz. Niewiadomski współpracował m.in. z czasopismami: Polityka, Rzeczpospolita, Życie, Kocie sprawy oraz wieloma wydawnictwami komiksowymi, gdzie mogliśmy poznać innych jego bohaterów: Bolo, Nerwolwera, czy Szmatana. Obecnie szczególnie związany z pismem Czas Fantastyki. Cechy rozpoznawcze jego bogatej twórczości to absurd, groteska i surrealizm. Brał udział w słynnej wystawie „Koniec Latających Talerzy” przedstawiającej rysowników Nowej Fantastyki w Muzeum Karykatury w Warszawie w 1996 r. Prace Niewiadomskiego znalazły się w wydanym w październiku 1997 roku szóstym numerze Komiks Forum prezentującym z okazji 100-lecia komiksu najlepszych polskich rysowników. W 2013 roku na konkursie „Komiks orbitalny”, zorganizowanym z okazji obchodów 540. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika zdobył wyróżnienie (wraz ze scenarzystą Grzegorzem Januszem) za komiks „Moc kosmosu”. Jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorów komiksu, a Ratman wszedł do kanonu polskich komiksowych bohaterów i superbohaterów. Oto przed Państwem jedna z najzabawniejszych wystaw, przeszyta na wskroś genialnym humorem pełnym purnonsensu i ironii. Przenieśmy się zatem w świat Ratmana, a razem z nim w przeszłość (i …przyszłość).
***
"Na plasterki!!! - czyli Janusz Christa dla zaawansowanych"
Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2A, Łódź
Czynna od 2 do 18.10 Wernisaż 20.30
Blog Na plasterki!!! (wirtualne muzeum Janusza Christy) obchodzi w tym roku 5-lecie działalności. Z tej okazji powstała wystawa przedstawiająca twórczość Janusza Christy od pierwszych publikacji z lat 50. w czasopismach "Jazz" czy "Przygoda", poprzez współpracę z "Wieczorem Wybrzeża", "Światem Młodych" i magazynem "Relax", aż do niezrealizowanych i niedokończonych projektów z połowy lat 90. Ekspozycja podsumowuje również dotychczasową działalność bloga, w czasie której jego twórcom udało się odkryć wiele ciekawostek i dotrzeć do nieznanych i nigdzie niepublikowanych wcześniej rysunków Janusza Christy. Dzięki uprzejmości wnuczki artysty Pauliny Christy na wystawie odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć ponad 100 oryginalnych szkiców i plansz do komiksów, które przeplatane zostaną archiwaliami, gadżetami i ciekawostkami kolekcjonerskimi z archiwum twórców bloga Hegemona, Kaprala i Łamignata. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją "Kreska" im. Janusza Christy, Wojtkiem Łowickim oraz największymi polskimi kolekcjonerami.
***
„Komiks japoński - bogactwo stylów, bogactwo treści”
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18
Galeria Kawiarnia Łódka
2 do 10.10 Wernisaż o 18.00
Ta wystawa to podróż do świata sztuki sekwencyjnej z Kraju Kwitnącej Wiśni. „Delikatność”, „niedoskonałość”, „nietrwałość” przejawiająca się w normie estetycznej wabi, nawiązania do dorobku europejskich artystów, odwołania do mistrza drzeworytów - Kitagawy Utamaro oraz twórcy stylu Superflat - Takashiego Murakamiego czy wreszcie inspiracje włoską sztuką komiksową – wszystko to znajdziemy w pracach dziewięciu bardzo znanych, japońskich twórców komiksowych. Zaprezentowane są dzieła: Jirō Taniguchi, Natsume Ono, Mari Okazaki, Kentarō Miura, Mitsukazu Mihara, Hinako Sugiura, Kiriko Nananan, Hideo Azuma oraz Usamaru Furuya. Każdy z przedstawionych artystów ma swój własny styl, korzysta z innych środków ekspresji, inaczej prowadzi narrację graficzno-sekwencyjną. Łączy ich jedno – świetne opanowanie języka, jakim posługuje się komiks. Mistrzowsko wprowadzają odbiorcę w stworzony przez siebie świat, by przy pomocy słów i obrazów opowiedzieć przeróżne historie: smutne, pogodne, często zmuszające do refleksji. Autorzy z niezwykłą pieczołowitością portretują ludzi z różnych epok i kręgów kulturowych, malują poezję codzienności. Dzieje się tak, bo najbardziej interesuje ich człowiek, jego emocje, przeżycia, stany emocjonalne, doznania i lęki.
***
„Dr Tomasz Marciniak 1966 – 2015”
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18
Galeria Nowa II p.
2 do 10.10 Wernisaż o 18.00
Dr Tomasz Marciniak - naukowiec, pedagog i socjolog kultury, zajmujący się mniejszościami narodowymi, procesami migracyjnymi, głównie ormiańskimi oraz kulturą masową (przede wszystkim komiksem). Kilkukrotny juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, gość honorowy X Sympozjum Komiksologicznego w Łodzi. Autor kilkudziesięciu tekstów analityczno-krytycznych. nt. komiksu (oprócz wydawnictw zwartych, czasopisma, m. in. AQQ, Krakers, Przekrój, Forum Akademickie, KKK, Zeszyty Komiksowe UAM, Guliwer). Autor książki "Komiks polski. Wartości i dorobek artystyczny w kontekście historii społecznej" (2014). Autor scenariuszy (m. in. dla Bohdana Butenki, Szarloty Pawel-Kroll, Aleksandry Spanowicz). Prezes tytularny STUDIO KOMIKS POLSKI sp. z o.o., pierwszego w Europie Wschodniej przedsięwzięcia zajmującego się wyłącznie komiksem (od 1991). Prelegent na wystawach z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" Wojciecha Łowickiego. Prowadził wykłady na tematy komiksowe na wrocławskiej ASP. Autor tezy (zw. Klątwą Marciniaka), według której komiks miałby być jedynym elementem zachodniej pop-kultury, który nie zakorzenił się w Polsce. Kolekcjoner. Jeden z założycieli Asocjacji Komiksu w Toruniu. Współorganizator i współpomysłodawca projektów: Komiks orbitalny. 540. rocznica urodzin Astronoma (2013) oraz DwuTakt: muzyka i komiks (2014). Posiadacz honorowego odznaczenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej" (czerwiec 2014). Dr Tomasz Marciniak był jednym z pionierów tworzących podwaliny współczesnego komiksu polskiego. W początku lat 90. XX w. m.in. dzięki Marciniakowi komiks nie był tylko i wyłącznie rewolucyjnym zrywem młodych gniewnych, chcących wykrzyczeć swoje „Ja” w czasach, kiedy mogli to już zrobić oficjalnie (patrz: przemiany polityczno-społeczne 1989 roku). Marciniak stał wtedy na straży pewnego rodzaju praworządności, to on wyznaczał kanon naukowego postrzegania tej komiksowej sztuki. Artyści ją tworzyli. Marciniak pisał teorię. I to się zazębiało. Pisał o komiksie na poważnie i z taką samą powagą traktował artystów. Analizował i próbował zrozumieć, aby zamknąć całość w naukowych ramach. Chciał stworzyć metodologię, która pozwoliłaby opowiadać o komiksie na polskich uniwersytetach.
***
Ekspozycja pokonkursowa
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18
Galeria Stara i Galeria Nowa II i III p.
2 do 10.10 Wernisaż o 18.00
Prezentujemy prace, które wzięły udział w konkursie na krótką formę komiksową.
W sobotę i niedzielę (3-4.10) galerie w ŁDK czynne od 12 do 19.
ZAPRASZAM
Wojciech Łowicki
kurator wystaw
2.10.2015 r.